Kraków - Muzea i Galerie

 Muzea  Galerie

 muzea
podziemia rynku
Podziemia Rynku
Od 24 września możemy oglądać pierwsze w Polsce, unikatowe w skali światowej podziemne muzeum.
W parku archeologicznym, znajdującym się ponad 4 metry pod powierzchnią rynku, można zobaczyć niespotykany w Europie przekrój wielkiego, tętniącego życiem, średniowiecznego Krakowa. Odnalezione zabytki świadczą o ciągłości handlu, który w tym miejscu trwa nieprzerwanie od ponad 800 lat.

Rynek Główny Bilety do nabycia w gmachu Sukiennic
Dama z łasiczką, Dama z gronostajem, Leonardo da Vinci KrakowApartments4rent
muzeum czartoryskich

Muzeum Czartoryskich - obecnie w remoncie
Ekspozycja obejmuje niemal 400 prac głównego nurtu szkoły europejskiej od Średniowiecza po Klasycyzm.
Wśród najsłynniejszych dzieł kolekcji zobaczymy "Damę z łasiczką" Leonarda da Vinci czy " Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta.
Adres: św. Jana 19
wawel
Zamek Królewski na Wawelu
Adres: Wawel 5

Kopalnia Soli w Wieliczce muzeum soli w wieliczce
Muzeum Soli w Wieliczce
Fragment uzasadnienia wpisu Kopalni Soli "Wieliczka" w  I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO:
"Zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce stanowi jedyny obiekt górniczy na świecie, czynny bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej. Jej oryginalne wyrobiska (chodniki, pochylnie, komory eksploatacyjne, jeziora, szyby, szybiki) o łącznej długości około 300 km usytuowano na 9 poziomach, sięgających do głębokości 327 m ilustrują wszystkie etapy rozwoju techniki górniczej w poszczególnych epokach historycznych."
Dojazd
Kopalnia znajduje się 10 km od centrum Krakowa przy trasie E40. Do Wieliczki kursuje pociąg podmiejski; dojeżdzając nim należy pamiętać o tym , by wysiąść na stacji Wieliczka Rynek.
Sukiennice KrakowApartments4rent sukiennice
 
Sukiennice -
Sukiennice zostały wybudowane w XIII wieku. Stanowiły ośrodek handlu pomiędzy Wschodem a Zachodem, ubrania i bursztyn.
Dziś Sukiennice to przede wszystkim mieszcząca się na I piętrze Galeria XIX wiecznego malarstwa polskiego. Ekspozycja obejmuje w chronologicznym porządku najważniejsze artystyczne prądy w polskiej sztuce: Romantyzm, Symbolizm i Impresjonizm.
Sukiennice to również kramy z biżuterią i drobiazgami przypominającymi o Krakowie, jednym słowem najlepsze miejsce na zakup pamiątek.
Adres:  Rynek Główny 1-3
National museum Muzeum Narodowe Krakow muzeum narodowe
Muzeum Narodowe - Gmach Główny
Mieści trzy stałe ekspozycje:
Pierwszą z nich: Galerię Sztuki Polskiej XX wieku najkrócej i najtrafniej scharakteryzują wielkie nazwiska :
Boznańska, Weiss, Pankiewicz, Malczewski, Wyspiański, Mehoffer, Witkiewicz,Czapski, Samborski, Kantor, Wróblewski,Nowosielski.Urozmaiceniem ekspozycji stałej są czasowe okazjonalne prezentacje dzieł w ramach cyklu „Galeria Żywa”.
Galeria Rzemiosła Artystycznego.
zaznajamia zwiedzających z bogactwem polskiego i zachodnioeuropejskiego rzemiosła artystycznego w układzie chronologicznym, od czasów wczesnego średniowiecza po secesję. Prezentowana ekspozycja wraz ze stylowo zaaranżowanymi wnętrzami, kolekcją złotnictwa, tkanin, ubiorów, mebli, ceramiki i szkła, uzupełniona została unikatowym zbiorem instrumentów muzycznych, masoników i judaików. Te ostatnie prezentowane są szerzej w budynku Synagogi Starej.
W zaaranżowanej w nowoczesny sposób Galerii Broń i Barwa znajdują się nie tylko najważniejsze dla polskiej historii pamiątki po wielkich wydarzeniach i ludziach, jak sukmana Tadeusza Kościuszki, jedyna na świecie Gwiazda Orderu Virtuti Militari po księciu Józefie Poniatowskim czy kurtka mundurowa Józefa Piłsudskiego. Nie brak też rzadkich kolekcji: szabel polskich, zbroi i uzbrojenia husarskiego, polskich odznak i odznaczeń, unikatowego zbioru mundurów polskich od XVIII do XX wieku. Znajdziemy tu dawne ciekawostki techniczne, jak strzelające maczugi z wbudowanym mechanizmem pistoletowym, strzelby o kilku lufach czy noże o rozwidlających się ostrzach. Dodatkową atrakcją jest możliwość dotknięcia niektórych eksponatów, ekspozycję wzbogacają też nośniki multimedialne.
Adres: Al. 3 Maja 1

muzeum żydowskie galicja
Muzeum Żydowskie Galicja
Muzeum Galicja znajduje się na krakowskim Kazimierzu, w samym sercu dawnej żydowskiej dzielnicy miasta. W odrestaurowanym, postindustrialnym budynku przedwojennego młynu znajdują się sale wystawowe ( ekspozycja stała to fotografie zabytków żydowskich na terenie Małopolski autorstwa twórcy Muzeum Galicja Chrisa Schwartza), kawiarnia, księgarnia, sklepik z pamiątkami oraz sklepik z produktami koszernymi. Niezwykłe miejsce!
Adres: Dajwór 18
fabryka oskara schindlera
Fabryka Oskara Schindlera
Założona w 1937 r. przez Żydów: Izraela Kohna, Wolfa Luzera Glajtmana i Michała Gutmana pierwsza Małopolska Fabryka Naczyń Emaliowanych i Wyrobów Blaszanych „Rekord”, od listopada 1939 r. do 1944 roku była zarządzana przez Oskara Schindlera. Zatrudniał on m.in. Żydów zagrożonych eksterminacją, ratując w ten sposób wielu spośród nich. Deutsche Emailwaren Fabrik produkowała naczynia emaliowane, wojskowe menażki, łuski do pocisków, zapalniki do pocisków armatnich i bomb lotniczych dla armii niemieckiej. Film Stevena Spielberga - "Lista Schindlera" - otrzymało aż 7 Oscarów, w tym za najlepszy film, reżyserię, zdjęcia i scenografię dla Alana Starskiego i Ewy Braun. Podczas realizacji filmu wykorzystano m.in. klatkę schodową budynku przy ul. Lipowej 4.
Adres: Lipowa 4, Zabłocie
apteka pod orłem
Apteka "Pod Orłem"
Kiedy w Marcu 1941 roku Naziści założyli w Podgórzu getto dla krakowskich Żydów, jej właściciel  - Tadeusz Pankiewicz był jedynym Polakiem, który otrzymał prawo przebywania na terenie getta. Jego "Apteka Pod Orłem" była "światełkiem w tunelu" dla przebywających na terenie getta Żydów, miejscem kontaktów i spotkań, w którym zawsze mogli liczyć na pomoc i zaangażowanie właściciela i polskiego personelu apteki.
Tadeusz Pankiewicz za swoją działalność na rzecz pomocy i ratowania Żydów otrzymał tytuł Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Apteka znajduje się przy Placu Bohaterów Getta -  dawnym Umschlagplatzu - miejscu wywózki do obozów zagłady.

Adres: Plac Bohaterów Getta 18, Podgórze
Mangha Muzeum manggha
Manggha  - Muzeum Sztuki Japońskiej
Zasadniczą część Mangghi stanowi kolekcja dawnej sztuki japońskiej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Jednak Manggha to coś więcej niż tylko muzeum. Od początków swego istnienia stara się łączyć z powodzeniem  swoją pierwotną, czysto muzealną  funkcję z  Centrum Kultury dalekowschodniej.
Muzeum Manggha nie ma analogii, nie tylko w Polsce, ale także w Europie (jedyny podobny ośrodek działa w Hajfie w Izraelu). W przygotowaniu ekspansja na inne rynki Dalekiego Wschodu: Chiny i Koreę.
Adres: Konopnickiej 26

muzeum archeologiczne
Muzeum Archeologiczne
Muzeum Archeologiczne po przebytym nie tak dawno liftingu zyskało zaaranżowane w ciekawy sposób ekspozycje wzbogacone dodatkowo nośnikami multimedialnymi.
I tak pod "rozgwieżdżonym niebem" starożytnego Egiptu oglądać możemy między innymi
sarkofagi przywiezione tu z wykopalisk w el-Gamhud prowadzonych w latach 1907-1908, jak również dużą kolekcję innych zabytków starożytnego Egiptu.
Wystawa stała obejmuje także ekspozycję związaną z Pradziejami i wczesnym średniowieczem Małopolski, począwszy od dziejów sprzed ponad 70 tysięcy lat. Wśród najcenniejszych zabytków przedchrześcijańskiej Słowiańszczyzny należy wymienić Światowida ze Zbrucza.  Powszechnie sądzi się, że przedstawia on Świętowita - boga słońca, ognia, wojny i urodzaju.
Ekspozycję stałą zamyka wystawa garncarstwa prahistorycznego.Wystawa ukazuje historię garncarstwa na ziemiach polskich od czasów pojawienia się pierwszych naczyń glinianych w VI tysiącleciu p.n.e. do XII wieku n.e.
Adres: Senacka 3
muzeum etnograficzne
Muzeum Etnograficzne
Wystawa stała mieszcząca się w budynku dawnego Ratusza Miejskiego przy placu Wolnica: Polski folklor -ukazuje wnętrza chat górali z Tatr i Podhala. Region krakowski reprezentowany jest przez bogate zbiory architektury, rękodzieła, strojów i biżuterii czemu towarzyszą opisy obrzędów i ceremonii.
Na  uwagę zasługują wystawy czasowe w położonym przy ulicy Krakowskiej oddziale Muzeum.
Adresy: Krakowska 46; Plac Wolnica 1
Geologiczne muzeum Krakow Cracow muzeum geologiczne
Muzeum Geologiczne
Adres:
Senacka 1

muzeum historyczne miasta krakowa
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Założone w 1899 roku Muzeum prezentuje związane z historią Krakowa
Adres: Rynek Główny 35
dom józefa mehoffera
Dom Józefa Mehoffera
Muzeum zorganizowano w  dawnym domu Józefa Mehoffera. Ekspozycja obejmuje malarstwo, witraże i ich projekty, tkaniny i meble zaprojektowane przez artystę.
Integralną część muzeum stanowi piękny ogród znajdujący się na tyłach domu.
Adres: Krupnicza 26

muzeumstanisława wyspiańskiego
Muzeum Stanisława Wyspiańskiego
Ekspozycja obejmuje prace i przedmioty osobiste należące do Stanisława Wyspiańskiego - jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów tworzącego w okresie Młodej Polski.
Adres: Szczepańska 11 - kamienica Szołajskich

oceanarium
Muzeum Historii Naturalnej i Oceanarium
Adres:
Sw Sebastiana 9

muzeum lotnictwa
Muzeum Lotnictwa
Muzeum zajmuje fragment terenu i część obiektów dawnego lotniska wojskowego.
Było to jedno z najstarszych stałych lotnisk w Europie. Założone zostało w 1912 roku dla potrzeb lotnictwa Austro-Węgier.
Ekspozycję muzeum tworzy ponad 200 samolotów, z czego 25 samolotów pochodzi z kolekcji Hermana Göringa
Adres: Aleja Jana Pawła II 39
Muzeum Inzynierii Miejskiej Krakow muzeum inżynierii miejskiej
Muzeum Inżynierii Miejskiej
Muzeum mieści się w budynkach dawnej zajezdni tramwajowej, w której skład wchodzą: baza postojowa tramwaju konnego i elektrycznego, stajnie dla koni garaże autobusowe, dyspozytornie oraz zespół kotłowni i generatorni. Kompleks ten został wpisany do rejestru zabytków miasta Krakowa i stanowi ciekawy przykład architektury XIX wiecznej. Dodatkowo w muzeum zorganizowano ścieżkę edukacyjną nie tylko dla najmłodszych.
Adres:
Sw. Wawrzyńca 15


 galerie
mck
miedzynarodowe centrum kultury
rynek glowny 25

starmach gallery
Starmach Gallery
Adres: Wegierska 5, Podgorze
Bunkier Sztuki bunkier sztuki
bunkier sztuki
galeria sztuki współczesnej
Adres: Pl. Szczepanski 3a
pracownia otwarta
Pracownia Otwarta
Adres: Dietla 11
, Kazimierz
Shalom Gallery Krakow galeria szalom
galeria szalom
jozefa 16
, kazimierz

galeria andrzeja mleczki
galeria autorska andrzeja mleczki
św. jana 14

galeria sztuki naiwnej
galeria sztuki naiwnej
józefa 11